Звіт засідання наукового гуртка кафедри історії стародавнього світу та середніх віків «AD FONTES!» (29 листопада 2024 р.)

 

Кафедра на facebook

Звіт засідання наукового гуртка кафедри історії стародавнього світу та середніх віків «AD FONTES!»

29 листопада 2024 року відбулося чергове засідання студентського наукового гуртка кафедри історії стародавнього світу та середніх віків «AD FONTES!» у дистанційному форматі.
Куратор гуртка – к.і.н., доц. кафедри історії стародавнього світу та середніх віків Оксана Анатоліївна Ручинська.
Староста: Данилова Олександра (IV курс).

1

Під час засідання було заслухано доповідь аспіранта кафедри історії стародавнього світу та середніх віків (І рік навчання) Стюфляєва Максима на тему «Ієрогліфічна писемність майя: історія дешифрування». Доповідач детально розповів про перші спроби дешифрування ієрогліфів майя й проблеми, які тривалий час стояли на заваді цього процесу. Складність вивчення текстів майя, як зазначив Максим, полягала у недостатній кількості писемного матеріалу, який був або знищений іспанськими місіонерами ще у XVI ст., або не збирався належним чином, а також в упередженому ставленні дослідників XIX ст. до цивілізації доколумбової Америки як до примітивної, в якій не могла бути створена розвинена система писемності. Доповідач зосередив увагу присутніх на зміні ставлення вчених до вивчення суспільства майя у другій половині XIX – напочатку XX ст. і перших успішних спробах дешифрування їхнього календаря. Значну увагу в доповіді було приділено відкриттю, зробленому випускником Харківського університету Юрієм Кнорозовим, який, спираючись на метод порівняльного аналізу й використовуючи текстові матеріали із Дрезденського кодексу, запропонував теорію фонетичного характеру ієрогліфічних символів майя, здійснивши тим самим неоціненний вклад у подальше дослідження історії і культури цієї давньої цивілізації.
Доповідь була надзвичайно цікавою та викликала жваву дискусію: слухачі ділилися своїми враженнями та ставили запитання, які стосувалися як змістового наповнення текстів майя, так і дискусійних моментів у історіографії досліджуваного питання. Особливий інтерес викликали теми, пов’язані з релігією майя, її впливом на розвиток писемності, а також питання про політичний і соціальний контекст, зафіксований у текстах. Учасники обговорили міф, що виник у післявоєнну добу, про майя як суспільство, позбавлене воєн і конфліктів, та те, як сучасні дослідження спростували цю ідеалізовану картину.
Куратор гуртка Оксана Анатоліївна Ручинська відзначила високу якість представленої доповіді, наголосивши на важливості подальшого її дослідження у зв’язку з тим, що значна частина текстів майя досі залишається недешифрованою. Було підкреслено, що цей напрямок є надзвичайно перспективним, адже кожне нове відкриття у галузі дешифрування дозволяє глибше зрозуміти історію, культуру та світогляд цивілізації майя.
Загалом на засіданні гуртка були присутні 13 осіб – студенти історичного факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна.

2

Щиро дякуємо присутнім за активну участь у обговоренні доповіді та чекаємо Вас на наступних засіданнях!

Comments are closed

Sorry, but you cannot leave a comment for this post.