Звіт з засідання гуртка кафедри стародавнього світу та Середніх віків «AD Fontes!» (25 жовтня 2024 р.)

 

Кафедра на facebook

Звіт засідання наукового гуртка кафедри історії стародавнього світу та середніх віків «AD FONTES!»

25 жовтня 2024 року відбулося засідання студентського наукового гуртка кафедри історії стародавнього світу та середніх віків «AD FONTES!» у дистанційному форматі.
Куратор гуртка – к.і.н., доц. кафедри історії стародавнього світу та середніх віків Оксана Анатоліївна Ручинська.
Староста: Данилова Олександра (IV курс).
Під час засідання було заслухано дві доповіді.
1

З першою доповіддю на тему «Андронік І Комнін: сімейне життя та родинні стосунки» виступила студентка IV курсу Дон Юлія. Доповідачка розповіла про складні родинні зв’язки візантійського імператора Андроніка І, які значною мірою вплинули на його подальшу політичну кар’єру та внутрішню політику. Було підкреслено, що родинні інтриги та боротьба за владу всередині династії Комнінів стали однією з ключових причин дестабілізації держави в період правління останнього представника цієї династії на престолі. Також у доповіді, спираючись на писемні джерела, було висвітлено особисте життя імператора, яке характеризувалося скандальними зв’язками з різними представницями аристократії, що часом суперечили морально-етичним та релігійними нормам тогочасної Візантії. Після доповіді слухачі мали змогу задати питання, що їх цікавили.

Другу доповідь на тему «Аецій Флавій – останній римлянин: становлення як особистості і політична діяльність»  презентував студент IV курсу Циганенко Сергій. Доповідач зосередив увагу присутніх на ранніх роках життя Аеція, які значно вплинули на формування його політичних та військових здібностей. Особливо було підкреслено вплив двох полонів, які пережив «останній римлянин» у юності: перший – серед вестготів, а другий – у таборі гунів, що ознайомили його зі звичаями і тактикою локальних племен. Під час доповіді було наголошено на вирішальній ролі Аеція у захисті Західної Римської імперії від варварських вторгнень шляхом проведення політики «стримувань і противаг». Автор підкреслив його ключову роль у битві на Каталаунських полях, а також складні стосунки із регентшою при імператорі Валентиніані III – Плацидією.

Куратор гуртка Оксана Анатоліївна Ручинська звернула увагу учасників засідання на важливості і перспективності дослідження заслуханих тем у зв’язку зі зростаючим інтересом до вивчення особистостей, які впливали на хід історичних подій, а також із необхідністю глибшого розуміння політичних та соціальних процесів через призму життєвого шляху окремих видатних постатей.

Обидві доповіді були надзвичайно цікавими та викликали жваве обговорення. Загалом на засіданні гуртка були присутні 17 чоловік – студенти історичного факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, а також студент історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Присутніх однаково зацікавили обидві доповіді, про що свідчили наукові дискусії з приводу кожної теми.

3

Щиро дякуємо всім присутнім за активну участь і чекаємо на наступних засіданнях!

Comments are closed

Sorry, but you cannot leave a comment for this post.