Сорочан С. Б., Зубарь В. М., Марченко Л. В. Жизнь и гибель Херсонеса / Худож. оформл. В. Носаня. – Севастополь: Библекс, 2006. – 832 с.

 

Кафедра на facebook

hersones

Ця книга з’явилася як відгомін багаторічної роботи авторів, провідних спеціалістів у галузі дослідження античного та середньовічного Херсонеса, славна та драматична історія якого охоплює два тисячоліття. Написана яскраво, захоплююче, часом поетично, на зразок художньої прози та, разом з тим, без найменших вигадок, з академічною докладністю, вона дозволяє єдиним поглядом охопити багатство та різноманітність минулого цього давньогрецького, а згодом візантійського міста, що знаходилося на кримській землі. Уявити, як жили, чим займалися херсонесити, про що вони думали і мріяли, до чого прагнули, долаючи незгоди, борючись з мінливими обставинами, відбиваючи удари ворогів і самі завдаючи удару у відповідь, доти, доки не загинули безповоротно. Частина величезного світу, вони були тисячами невидимих мотузок пов’язані з долями Стародавньої Греції, Рима, Візантії, Русі, багатьох інших племен і народів, що безкінечною чередою проходили через століття і Крим.

Пропоновані нариси допоможуть воскресити з полону небуття руїни мертвого міста і пройтись по ньому тими ж шляхами, якими із віку в вік ходили херсонесити. Вони звернені до усіх, кого захоплює історія, приваблює романтизм старої та вкритої пилом століть таємниці, хоча розрахована не лише на її любителів, але й на професіоналів. У цілому, перед вами своєрідне, популярно викладений вступ до наукового вивчення стародавнього Херсонеса – однієї з унікальних перлин світової цивілізації. До безсумнівних достоїнств книги можна віднести її багату ілюстративну частину, де вперше представлено уточнений схематичний план херсонеського городища з нанесеним на ньому розташуванням найбільш цікавих архітектурних пам’ятників. Разом з іншим змістом він може відігравати для читача роль особистого і, додамо, найбільш сумлінного, знаючого екскурсовода.

Содержание

Пролог. Открытие мира 7
Рождение полиса (V — первая половина IV века до н. э.) 60
На перепутьях славы и невзгод (вторая половина IV — середина I века до н. э.) 67
Под сенью римских орлов (вторая половина I века до н. э. — третья четверть III века) 93
На закате античности (вторая половина III — первая половина VI века) 129
Смерть богов 157
«Темные века» 209
От величия к забвению (X — XV вв.) 268
Друзья и враги 274
Голубь над Понтом 281
Свет из Корсуня 302
Под властью Империи ромеев 306
«На краю земли» 325
«Народы неведомые» 336
Новые хозяева 344
Loci non habitati 362
Грани жизни 366
Начало начал 367
Знать, народ и клир 387
Последние «ромеи» 398
«Хлеб наш насущный…» 406
Прощальный взгляд 465
Путями херсонеситов 476
План-схема памятников Херсонеса 695
Эпилог 704
Антология эпиграфических памятников Херсонеса 706
Словарь имен, названий и специальных терминов 717
Chersonessiana (опыт избранной библиографии) 774
 

1 Comments

  1. […] Сорочан С. Б., Зубарь В. М., Марченко Л. В. Жизнь и гибель Х… […]

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.