Отчет о заседании научного кружка “AD FONTES!” (25 ноября 2016 г.)

 

Кафедра на facebook

25 листопада 2016 р. відбулося засідання студентського наукового гуртка кафедри історії стародавнього світу та середніх віків «AD FONTES!». Куратор гуртка – канд. іст. наук, доц. Ручинська Оксана Анатоліївна. Старости гуртка — Мамонтова Катерина (IV курс), Ємельянова Наталія (V курс).

 

1

Загальна кількість присутніх на засіданні гуртка – 19 осіб. У засіданні взяли участь студенти І-V курсів, у тому числі представники інших кафедр історичного факультету (кафедри історії України, кафедри нової та новітньої історії), а також староста студентського наукового гуртка кафедри міжнародного та європейського права юридичного факультету. Засідання гуртка відвідав канд. іст. наук, доц. А. Н. Домановський.

 

2

Третє засідання у 2016-2017 навчальному році проходило у рамках теми «Історія крізь століття: античне та середньовічне місто сьогодні». Засідання гуртка відкрила канд. іст. наук, доц. О. О. Ручинська. Оксана Анатоліївна зазначила, що кожен із нас під час подорожей звертає увагу на щось особливе, близьке саме цій конкретній людині. Погляд на стародавні та середньовічні міста «мандрівного історика» представляє особливий інтерес, оскільки дозволяє побачити в пам’ятниках минулого, що збереглися, і історію, і наступність традицій, і проекцію майбутнього. Подібне «бачення» професійного (або майже професійного) історика може відрізнятись від поглядів простого туриста, але тим воно й цікаве – чим глибша передача інформації, чим конкретніші деталі, тим яскравіше сприймається образ стародавніх та середньовічних міст. Але погляди самих істориків на ті самі міста можуть бути різними, тому кожен має можливість прийти на засідання гуртка і поділитися своїми враженнями про подорожі. У зв’язку з цим Оксана Анатоліївна процитувала давньогрецького поета Вакхіліда:

«Εἰ δὲ λέγει τις ἄλλως, πλατεῖα κέλευθος» – «Якщо хтось скаже інакше – дорога широка та відкрита».

3

 

На засіданні було заслухано дві доповіді.

Першу доповідь «Подорож до Ізраїлю: Масада та її історія» підготувала Штейнберг Аліна (5 курс).

 

4

У своїй доповіді Аліна Штейнберг наголосила, що перші укріплення на території Масади з’являються у середині II ст. до н. е., але масштабніша забудова відбувається тут під час правління царя Ірода Великого – у другій половині – кінці I ст. до н. е. У доповіді було детально описано фортифікаційні споруди, систему опалення та водопостачання фортеці. Особливий інтерес викликала розповідь про повстання в Масаді 66 р. н.е. під час Першої іудейської війни з Римом. Х римський легіон Флавія Сільви оточив Масаду і Ельзар бен Яїр, який очолив повсталих сікаріїв, закликав їх померти вільними людьми — віддати перевагу смерті перед болісним і ганебним рабством. Але, оскільки в іудеїв самогубство вважалося смертним гріхом, обраний за жеребом захисник фортеці вбив усіх і лише на себе прийняв гріх самогубства. А. Штейнберг зауважила, що після виходу з фортеці в 111 р. римлян, вона довгий час стояла пустою. Згодом, у V ст. в іудейській пустелі виникають численні монастирі, але після приходу до Масади у VII ст. арабських завойовників і до XIX ст. ця територія була абсолютно безлюдною.

Після закінчення виступу слухачі з великим інтересом ставили запитання доповідачці та її відповіді доповнили зміст доповіді. Оксана Анатоліївна відзначила розуміння Аліною Штейнберг історичного матеріалу та вміння донести інформацію до аудиторії.

 

5

 

Друга доповідь «Стамбул — столиця світу» була представлена Ємел’яновою Наталією (5 курс).

 

6

 

Увага в даній доповіді була зосереджена на тому, що Стамбул у різний час був столицею Великих імперій, що відбилося і в архітектурній забудові міста, і особливості його традицій, в тому числі, і сучасних. Н. Ємельянова підкреслила, що місто, крім того, розташовується на стику двох континентів (Європи та Азії) та двох різних культур (православної та мусульманської) і це, у свою чергу, відбилося в історії міста. Велику увагу у доповіді було приділено особливостям прояв цієї контрастності у Стамбулі. Цікавою була «віртуальна» екскурсія музеями Стамбула.

Доповідь завершилася питаннями та невеликими дискусіями щодо окремих моментів виступу.

Зазначимо, що хоча обидві доповіді і були приурочені до однієї тематики, вони, в силу особливостей історичних місць і різної подачі інформації доповідачами, вийшли абсолютно несхожими. Це позитивно сказалося на проведенні засідання гуртка, привертаючи увагу аудиторії та викликавши жвавий діалог після прослуханих доповідей.

 

7

 

Comments are closed

Sorry, but you cannot leave a comment for this post.